Jak palic świece z wosku pszczelego?

Dziękujemy za wybór naszych świec! Jeżeli pierwszy raz masz do czynienia z naszą świecą bardzo nam miło, jeżeli już je znasz, cieszymy się jeszcze bardziej. Mamy nadzieje, że nasze świece spełnią Twoje oczekiwania i staną się Twoimi ulubionymi. Jeżeli masz jakiekolwiek pytania, napisz do nas - pomożemy rozwiać każdą wątpliwość oraz znajdziemy rozwiązanie twojego problemu.


Nie ważne czy świecę właśnie przywiózł kurier czy czeka już od dawna, przed pierwszym paleniem świecy zawsze warto poznać zasady palenia. Zapraszamy do naszego poradnika jak palić świece z wosku pszczelego. 

 1. Długość knota.

Zawsze warto sprawdzić długość knota, idealna to między 0,5 a 1cm. Taki knot sprawi, że płomień nie będzie ani za duży ani za mały. Odpowiedni rozmiar konta, pozwoli rozpuścić wosk w pożądany sposób. Można go przyciąć zwykłymi nożyczkami lub jeżeli wcześniej paliliśmy już świecę, delikatnie odłamać. Zabieg należy powtarzać przed każdym paleniem świecy. Pozostawienie knota dłuższego może spowodować szybsze spalanie świecy. Jeżeli obetniemy knot zbyt krótko, efekt będzie odwrotny. Mały płomień nie będzie w stanie roztopić wosku, będzie gasł w słoiczku - może robić się tzw. tunel. Tunelowanie świecy ma miejsce m.in gdy płomień jest zbyt słaby aby roztopić całą powierzchnie wosku, spala tylko mały obszar, sukcesywnie zwiększając swoją głębokość się zachowując zbyt małą średnicę aby roztopić wosk na całej powierzchni. Tunelowanie związane może być również z zbyt krótkim czasem palenia, ale o tym przeczytasz niżej. W przypadku świecy tradycyjnej, zbyt długi knot oznaczać może zbyt duży płomień, może to powodować rozlewanie się świecy.

 2. Miejsce.

Warto upewnić się czy świeca stoi na równej podstawie. Jest to bardzo istotne w przypadku świec tradycyjnych, tylko pionowo ustawiona świeca, będzie spalać się równo a wosk nie rozleje się na podstawkę z powodu wypalenia otoczki świecy. 

 3. Bezpieczeństwo.

Należy pamiętać, iż nigdy nie zostawiamy palącej się świecy bez nadzoru. Nie należy pozostawiać zapalonej świecy w pobliżu przedmiotów łatwopalnych. Nie należy zostawiać świecy bez nadzoru osoby dorosłej w szczególności w obecności dzieci lub zwierząt.  
W przypadku świec w słoiczku, gdzie zostało już tylko trochę wosku – nie należy dokańczać jej palenia. Słoiczek może zbyt mocno się nagrzać i pęknąć uszkadzając powierzchnie, na której stoi i spowodować sytuację niebezpieczną.
W przypadku świec tradycyjnych, zawsze należy stosować niepalną podkładkę, która może zabezpieczyć nas przed rozlaniem się wosku.

 4.Jak długo palić świece?

W zależności od rodzaju świecy, palenie powinno trwać do momentu kiedy wosk rozpuści się on na całej powierzchni świecy w słoiczku (świeca w słoiczku 120ml - ok.3h) lub na prawie całej powierzchni świecy tradycyjnej.
W przypadku świec tradycyjnych z wosku pszczelego nieroztopiona powinna zostać malutka obwódka, która będzie uniemożliwiać rozlanie się wosku i stanie się swojego rodzaju barierą trzymającą płynny wosk w ryzach, wokół płomienia. Gdy obwódka stanie się około 1cm wyższa od poziomu tafli płynnego wosku, należy z wyczuciem zagniatać ją do wnętrza świecy tak aby wosk się nie wylał po za jej obrys a płomień miał więcej paliwa w postaci wosku z wcześniej wspomnianej zagniecionej obwódki.

 5. Gaszenie

Świece z wosku pszczelego spalają się bezdymowo. Jedyna sytuacja kiedy pojawia się dym to gdy gasimy świecę. Do gaszenia świec najlepiej wykorzystywać gasidło. 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl