Jak powstaje wosk pszczeli?

Jak powstaje wosk pszczeli ?

Wosk pszczeli produkują pszczoły robotnice - nazywane woszczarkami. Głównym składnikiem budulcowym wosku są węglowodany, które pszczoły pozyskują właśnie z miodu - fruktoza i glukoza. Natomiast wosk jest mieszaniną kwasów tłuszczowych, węglowodorów oraz alkoholi. Produkcja wosku zależy głównie od okresów zapylania pożytków, jest największa w okresach kwitnienia. Wosk wytwarzają jedynie młode pszczoły, które z czasem zatracają tą umiejętność.

Wosk powstaje w komórkach ciała tłuszczowego w formie półpłynnej. Wydzielany jest za pomocą specjalnych gruczołów woskowych, znajdujących się w dolnej części odwłoka pszczół. W momencie kontaktu z atmosferą wosk stopniowo twardnieje i pszczoły tworzą woskowe płatki. Płatki, z których kawałek po kawałeczku mogą budować swoje wspaniałe konstrukcje. W jednym kilogramie wosku znajduje się ich około 4,5 miliona. Pszczoły aby wytworzyć 1 kg wosku zużywają około 3,5 kg miodu. 

Pszczoły wykorzystują wosk do nadbudowywania i zabezpieczania ramek pszczelich w których przechowują miód. To również tam znajduje się pszczeli inkubator, gdzie królowa składa jaja a pszczoły opiekują się nowym pokoleniem. Z jaj wylęga się czerw, który przepoczwarza się w dorosłą formę pszczoły. Gdy pszczoły zbudują już plastry w ramkach i zapełnią je miodem,  pełne ramki w odpowiednim momencie zabiera się z ula i odsklepia. Odsklepianie polega na usunięciu  frontowej warstwy wosku, która utrzymuje miód w plastrach. Następnie odsklepione ramki, pełne miodu trafiają do specjalnej wirówki. W wirówce, ramki obracają się z dużą prędkością a miód, kropelka po kropelce pod wpływem siły odśrodkowej trafiają na ścianki skąd powolutku spływa do zbiornika.

Gdy już proces zostanie zakończony, miód jest wybrany z ramek można brać się za ich przetapianie. Na tym etapie z pustych już ramek zbiera się cały pozostały w postaci pustych plastrów wosk i przetapia w topiarce. W ten sposób uzyskuje się wosk, który potem należy oczyścić i odfiltrować z zanieczyszczeń uzyskując wosk o wysokiej czystości. Można powiedzieć, że wosk pszczeli jest produktem ubocznym, który powstaje przy wytarzaniu miodu. My nadajemy woskowi pszczelemu drugie życie – przerabiając go między innymi na świece. 

Świece, które sami palimy od lat w swoim domu. Świece, które staramy się rozpowszechniać i propagować tak aby jak największa liczba osób mogła je poznać i docenić ich wyjątkowość. Świece z wosku pszczelego podobnie jak inne produkty pszczele, mają wiele cennych i unikalnych właściwości.

Zapraszamy do pozostałych artykułów na naszej stronie, najważniejsze informacje znajdziecie na dole w stopce strony w zakładce o świecach.

Świece dostępne są w naszym sklepie internetowym.

 


 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl