
Jakie świece wybrać ?
Najbardziej popularne są trzy główne rodzaje świec - parafinowe, sojowe oraz świece z wosku pszczelego.
Świece parafinowe, jak sama nazwa wskazuje wykonane są z parafiny, substancji będącej pochodną ropy naftowej, która wydzielana jest podczas jej przetwarzania. Parafina używana jest w przemyśle ciężkim, chemicznym, kosmetycznym oraz do produkcji świec. Parafina mimo wysokiej temperatury spalania i niskich kosztów otrzymania, uwalnia podczas spalania szkodliwe substancje takie jak np. benzen i formaldehyd. Substancje te mają działanie rakotwórcze i mogą być być szkodliwe dla naszego zdrowia oraz źle wpływać na nasze samopoczucie. Świece z wosku parafinowego spalają się najszybciej - nie polecamy ich.
Świece sojowe to utwardzony olej, który wyciskany jest z nasion soi. Są alternatywą dla świec z parafiny i sukcesywnie zastępują ich miejsce. Świece sojowe mają przewagę nad świecami z parafiny ponieważ podczas spalania pozostają neutralne dla naszego zdrowia, nie wydzielają żadnych szkodliwych substancji. Tak więc teoretycznie ich główną przewagą jest brak szkodliwości dla naszego zdrowia i samopoczucia.
Niestety problem z świecami sojowymi jest inny. Soja uprawiana jest na olbrzymią, przemysłową skale - głównie w USA i Ameryce Południowej. Jej przemysłowa produkcja odbywa się przy użyciu szkodliwych dla środowiska środków chemicznych, sztucznych nawozów oraz wszelkiej maści chemikaliów np. glifosat. Ogromne plantacje są przyczyną wyjaławiania ogromnych obszarów ziemi, konieczności wycinki lasów pod uprawy. Transport wosku sojowego generuje też tak zwany ślad węglowy, o czym warto pamiętać przy wyborze naturalnych świec. Kwestia ich przyjazności dla środowiska dla nas pozostaje dyskusyjna.
Świece z wosku pszczelego, jak sama nazwa wskazuje są wykonane z wosku, który jest produktem całkowicie naturalnym wytwarzanym przez młode pszczoły. Jest mieszaniną kwasów tłuszczowych, węglowodorów oraz alkoholi. Gruczoły woskowe za pomocą, których wydzielany jest wosk znajdują się na dolnej części odwłoka pszczół a sam wosk powstaje w komórkach ciała tłuszczowego. W momencie kontaktu z atmosferą wosk twardnieje i pszczoły tworzą malutkie płatki, z których pszczoły kawałek po kawałeczku budują swoje wspaniałe konstrukcje. W jednym kilogramie wosku znajduje się około 4,5 miliona płateczków. Można powiedzieć że wosk pszczeli jest nijako produktem ubocznym, który powstaje przy wytarzaniu miodu przez pszczoły.
Świece z wosku pszczelego podobnie jak inne produkty pszczele, mają wiele cennych i unikalnych właściwości. Wykazują działanie sprzyjające naszemu zdrowiu, pozytywnie wpływają na nasz układ oddechowy, mogą łagodzić objawy astmy oraz alergii, a w przypadku zwykłego przeziębienia i kataru mogą pomóc w złagodzeniu objawów. Wspomagają pracę naszego układu krążenia, mają właściwości stabilizujące ciśnienie krwi. Świece z wosku pszczelego spalają się bez wydzielania dymu, nie uwalniają żadnych szkodliwych substancji. Palą się najdłużej że wszystkich rodzajów świec.